Diojen (Diyojen) Kimdir? Hayatı ve Çalışmaları

Diyojen (Diojen)
Diyojen (Diojen)

DİOJEN (DİYOJEN)

Diyojen (İ.Ö. 412-323). Anadolu’da, Sinop’ ta doğan Diyojen, Atinalı düşünür Antistheanes’in öğrencisiydi ve onun gibi kynik düşün­ce ve yaşam biçimini benimsemişti. Kynik sözcüğünün Yunanca köpek anlamına gelen kyondan türediği sanılmaktadır. Kynikler toplumun ve ahlakın “çoban köpekleri” olduklarını söyleyerek, bu adı benimse­mişlerdi. Diyojen kynik ilkelerine titizlikle bağlıydı. Yaşamın rahatlıklarını ve lüksü kü­çümserdi. Ona göre erdem kötülük yapma­mak ve tam anlamıyla bağımsız olmaktı.

Diyojen maddi hiçbir şeye sahip olmak istemediği için Atina’da bir fıçıda yaşardı. Su içtiği tahtadan oyulmuş bir çanağı vardı. Bir gün avucundan su içen bir çocuğu görünce, çanağa bile gerek olmadığını düşünerek onu kırdı. Güpegündüz elinde yanan bir fenerle dolaştığını görüp, nedenini soranlara Diyo­jen, “Namuslu bir insan arıyorum” yanıtını vermişti.

Anlatıldığına göre, erdemli ve sade yaşayışıyla bu ünlü filozofu görmeye giden Büyük İskender ona, “Dile benden ne dilersen!” diye sormuş; Diyojen ise “Güneşimden çekil, gölge etme, başka ihsan istemem” demişti. Bu yanıttan çok etkilenen Büyük İskender’in, “Eğer İskender olmasaydım, Diyojen olur­dum” dediği söylenir.

Diyojen Korinthos’ta öldü. Korinthoslular onun anısına bir anıt diktiler. Anıtın üzerinde kyniklerin simgesi olan bir mermer köpek heykeli vardır.

kaynak:Temel Britannica -Temel Eğitim ve kültür Ansiklopedisi-ANA YAYINCILIK