Yaşlara Göre Vitamin Çeşitleri

YAŞLARA GÖRE VİTAMİN ÇEŞİTLERİ

25 yaş arasıEn Büyük Öncelik: C vitamini
Sigara kullanımı, aşırı alkol alımı, fast food bağımlılığı gibi sağlıklı olmayan alışkanlıklar genellikle zararlı sağlık etkileri ile birlikte erken yetişkinliğe taşınmaktadır. Diyetiniz ne kadar eğlenceli olursa olsun çok fazla eğlenmenin yol açtığı zararı telafi edemez –ancak zararı en aza indirmeyi deneyebilirsiniz. Sigara ve alkol kullanımı C vitaminini azalttığından, çilek, portakal ve domates gibi C vitamininden zengin gıdalara gündelik beslenmenizde yer vermeyi unutmayın.
Ek olarak: C vitamini size yoğun tempolu döneminizde besinlerde bulunan demirin emilmesine yardım edecektir.

25 – 30 yaş arası
En Büyük Öncelik: Folate

Eğer hamile kalmayı düşünüyorsanız ya da zaten hamileyseniz folik asit alımınızı arttırmanız bir şarttır. Hamilelik esnasında veya hamilelik öncesinde yeterli folik asit almayan kadınlarda düşük yapma veya doğum defektlerine sahip çocuklara sahip olma riski yüksektir. Folate meyvede, yeşil yapraklı sebzelerde, bakliyat ve portakal suyunda bol miktarda bulunmaktadır.

30 – 35 yaş arası
En Büyük Öncelik: Antioksidanlar

20’li yaşlarda iyi beslenmenin karşılığını almak üzeresiniz, bu sadece sizin gençlik dolu iyi görünümünüzü korumanıza yardım etmekle kalmaz aynı zamanda hastalıktan korunmaya da yardım eder. Şimdi durmayın: Vücudunuzda dolaşan, hastalıklarla savaşan antioksidan sayısını arttırmak için taze meyve ve sebze yemeye devam edin. ( Çay üzümü, nar ve havuç harika seçimlerdir).Ne kadar çok meyve ve sebze yerseniz, beslenmeyle ilgili olan kalp damar hastalıkları, diyabet ve kanser gibi hastalıkları o kadar çok önleyebilirsiniz.

35 – 40 yaş arası
En Büyük Öncelik: B12 vitamini ve Protein

Güzel bir şekilde yaşlanmanızda ve cildinizi formada tutmanızda size yardımcı olması için, tahıllarda, zenginleştirilmiş gevreklerde ve ekmeklerde bulunduğu kadar en çok süt, yoğurt ve diğer süt ürünlerinde bulunmaktadır. Kümes hayvanları, deniz ürünleri ve yağsız etten gelen protein cildinizi, tırnaklarınız ve saçlarınız sağlıklı tutmak için temeldir. 20’li yaşlardaymış gibi görünmenizi korumak için sihirli diyetsel silahlar olmasa da, optimum sağlık için gerekli tüm besinleri sağlayan bir diyetten cildiniz gerçekten faydalanacaktır.

40 – 45 yaş arası
En Büyük Öncelik: Düşük Yağ, Yüksek Lif
40’lı yaşlarınızda, daha genç günlerinizdeki kadar çok kaloriye ihtiyacınız yoktur çünkü her 10 yılda bir metabolizmanız %4 ile %5 oranında yavaşlar. Dikkatli egzersiz ve taze meyve sebze, tahıl, balık ve yağsız etle düşük yağlı, yüksek lifli bir diyet sizin doğru yolda kalmanıza yardımcı olacaktır. Ek olarak: Yulaftan, arpadan, pirinç ve meyveden yüksek çözünürlü lif alımı (günde 25-35 gram) kolestrolünüzü düşürmenize yardım edebilir.