Tohum Ve Meyvelerin İşlenmesi Ve Günlük Hayatta Kullanım Alanlarına Etkisi

Tohum Ve Meyvelerin İşlenmesi

İyi verim alabilmek için çiftçiler sağlam ve iyi tohum kullanmak zorunda­dırlar.

Bir tohumun tarımsal değeri laboratuar deneyleriyle belirlenip denetlenir. Bu deneyler türün saflık derecesini (bir kilog­ram tohumdaki yabancı maddelerin miktarı ve niteliği) ve tohumun çimlenme gü­cünü (100 saf tohumdan kaç tanesinin çimlendiği) ortaya çıkarır.

Ekilmeden önce tohumlar asalak has­talığı mikroplarını yok etmek ya da asalak hayvanlardan, özellikle zararlı böcekler­den korumak için işlemden geçirilip ilaçlanabilir.

Tohum dezenfeksiyonu yöntemleri asa­lakların kullanılan fiziksel ya da kimyasal etkenlere karşı duyarlığına bağlı olduğu gibi mikropların tohumda bulunabileceği yere de bağlıdır.

Tohumlar ayrıca ekimi kolaylaştırmaya yarayan (tohumun eylemsiz bir kılıfla kaplanması) ya da çimlenmeyi çabuklaştıran iş­lemlerden de geçirilebilir.

Tohum Ve Meyvelerin Günlük Hayatta Kullanımı

Bazı tohumlar besin olarak kullanılır (buğday, fasulye, pirinç, kocadan, mısır vb. gibi unlu tohumlar); bazı tohumlar, çe­neklerde ya da albumende depolanmış sıvı yağlar verir (kolza, haşhaş, ayçiçeği, yerfıstığı, ceviz, hindistancevizi vb.); bazı­ları baharat olarak kullanılır (biber, kimyon vb.); kahve, kakao gibileriyse kavrularak tüketilir.

kaynak:Büyük Larousse Ansiklopedisi-Milliyet Yayınları