Kırlangıçlar ve Kırlangıçların Kutuplar Arası Uçuşları Hakkında Kısa Bilgi

KIRLANGIÇLAR

Kırlangıçlar, küçük bedenli (13 -20 cm), siyah ve beyaz tüylü, gagası kı­sa ve geniş yarıklı, uzun ve sivri kanatlı, kısa bacaklı ötücü kuşlardır.

Kuru çamur­dan yuva yaparlar. Kum içinde açtıkları toprakaltı yuvalarında, ağaç kovuklarında yuva ku­rarlar. Kırlangıçlar, toplu yaşayan kuşlar­dır; sıcak ülkelerdekiler yerleşik, ılıman bölgelerdekiler göçmendir. Hava sıcaklı­ğı, ilkbaharda 10 °C’a ulaştığında (mart, nisan ayları) gelirler, sonbahar başında toplu halde Afrika’nın tropiklerarası bölge­lerine giderler.

En çok rastlanan kırlangıç türleri, ağıl ve ahırlarda yuva kuran kır kırlangıcı ya da isli kırlangıç (Hirundo rus- tica, 19 cm), daha çok kentlerdeki evler­de yuvalanan kıyı kırlangıcı ya da kum kırlangıcı (Riparia riparia, 12 cm) tatlısu kaynakları yakınındaki kireçtaşlı yerlerde ya da kum içinde kazdığı tünelde yuvala­nır ve sivrisinek avlayarak beslenir.

KIRLANGIÇLARIN KUTUPLAR ARASI UÇUŞLARI

Kuşların göçü ile ilgili bir araştırma yapılmış ve bacaklarına halkalar takılarak kat ettikleri ve izledikleri yol saptanmıştır. En uzun göç yolu kat eden kuşlar denizlere özgü deniz kırlangıcıdır. Bu kuşlar Kuzey yarımkürenin kıyıları boyunca ve kıyı açıklarında ürer, ama kış aylarını Antarktika’da geçirirler. Böylelikle, her yıl 35.000 kilometrelik bir dünya turu yapar.

kaynak:Büyük Larousse Ansiklopedisi-Milliyet Yayınları

Temel BİLGİLER Ansiklopedisi-Milliyet Yayınları 1991