dondurma nasıl üretilir hakkında bilgi

Dondurma Nasıl Üretilir

Günümüzde piyasada satılan dondurmalar,krema ya da sütün kaymağı, şeker ve tatlandı­rıcıların karıştırılmasıyla yapılır. Yumurtalı olanların yanı sıra meyveli, vanilyalı ve çiko­latalı olanları da vardır. Karışım dondurma sırasında sürekli çalkalanır. Böylece havayı emmesi ve istenen kıvamda olması sağlanır.

Elde edilen karışım, bakteri ve mikroplar­dan arınması için önce pastörize edilir. Daha sonra da istenmeyen irilikteki topakların ve buz kristallerinin giderilmesi için yüksek ba­sınç altında küçük delikli bir kaptan geçirile­rek pürüzsüz bir duruma getirilir. Karışım kısa bir süre soğutucuda bekletildikten sonra makinelerde dövülerek dondurulur. Tatlandı­rıcılar dondurma işlemi sırasında ya da sonra­dan katılabilir. Kısmen donmuş durumdaki karışım kalıplara konur ve —23°C ile — 29°C arasındaki özel odalarda en az dört saat bekletilerek katılaştırılır.

Türkiye’de “Maraş dondurması” olarak bi­linen dondurma, saleple koyulaştırılan kayna­mış sütün soğutulduktan sonra dövülerek dondurulmasıyla elde edilir. Bu işlem sonun­da dondurma sakız gibi esnek bir durum alır. Son yıllarda makineleşmenin yaygınlık kazan­masıyla dondurma çeşitleri de artmıştır.
kaynak:Temel Britannica -Temel Eğitim ve kültür Ansiklopedisi-ANA YAYINCILIK