barış mançonun hayatı hakkında bilgi

Barış MANÇO

 Şarkıcı (İstanbul 1943). Galatasaray Lisesi’ni ve Belçika Akademisi’ni bitirdi. Son yıllarda çalışmalarını Türk folk­loruna yöneltti. Betook adlı melodisi Anadolu’nun çok tanınmış folklor ürünlerinden bifidir. İşte hendek işte deve adlı melodisiyle, Anadolu’da evlenmelerin aile baskısı altında yapıla geldiğini anlattı. “Dağlar dağlar “adlı parça ise, klasik Türk müziğinin en orijinal çalgısı kemençe-gitar beraberliğinde yapılmıştır.

10. plağı “Dağlar Dağlar” ile büyük bir çıkış yaptı, albüm 5 ayda 700.000 adet satışa ulaştı. Dağlar Dağlar” çalışması, sanatçıya Altın Plak Ödülü’nü de kazandırdı. 1978’de Lale Manço ile evlendi, Doğukan ve Batıkan adında iki erkek çocuğu oldu.

1988 yılının Ekim ayında TRT 1’de çocuk ve aileye yönelik bir eğitim kültür ve eğlence programı olarak başlayan “7’den 77’ye” , 1998 Haziran ayında 370. kez ekrana gelerek Türk televizyonculuğunda ulaşılması zor bir rekora imza attı.

Bestelediği 200’ün üzerindeki şarkısı, kendisine 12 altın ve 1 platin albüm- kaset ödülü kazandırırken, bu şarkıların bir bölümü daha sonra Yunanca, Bulgarca, Arapça, Farsça, Kürtçe, Japonca, İbranice, Fransızca, İngilizce ve lemenkçe olarak yorumlandı.

 Müzik ve televizyon hayatında sayısız ödüller alan Barış Manço’nun 1991 yılında devlet sanatçısı unvanı,

  • Hacettepe Üniversitesi Onursal Doktora unvanı,
  • Uluslararası Teknoloji Ödülü,
  • Japonya Uluslararası Kültür ve Barış Ödülü,
  • Belçika Krallığı Leopold II Şövalyesi Nişanı,
  • Fransız Kültür Bakanlığı Edebiyat ve Sanat Şövalyesi Nişanı,
  • Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen Türkmen Vatandaşlığı ödülleri vardır.

Barış Manço, 1 Şubat 1999 tarihinde Moda’da vefat etti.
kaynak : Türkiye 1923-1973 Ansiklopedisi-1974 KAYNAK KİTAPLAR